Schrijf u in voor onze nieuwsbrief
  
17 Mei 2012
Vooral als de nood hoog is, is het belangrijk dat u zo snel mogelijk adequate hulp krijgt. Onbewust onrechtvaardig handelen van leerkrachten is de belangrijkste oorzaak van een moeilijke groep. Wij bieden een aantal korte handvaten.
Via praktijkonderzoek naar hogere opbrengsten
Beschrijving

Steeds vaker wordt door scholen naar opbrengsten gekeken. Niet alleen na het afnemen van de middentoetsen kijken IB-ers, directie en team naar opbrengsten, maar ook op het niveau van trendanalyses en vaardigheidsscores. Daarna volgt dan vrij snel de stap naar plannen voor een verbetertraject en gaat eenieder hard aan de slag voor deze hogere opbrengsten.

M&O-groep houdt zich bezig met een stap die daar goed tussen kan, waardoor het verbetertraject beter afgestemd wordt op de huidige situatie. Het gaat daarbij om het onderzoeken van de praktijk van leraar aan de hand van vragen, zoals:

Wat hebben wij in de groepen allemaal gedaan waardoor deze opbrengsten nu onze opbrengsten zijn? Deden de kinderen het vorig jaar beter? En het jaar daarvoor?
Wat zijn de afspraken op school-, bouw- en groepsniveau over werkvormen, materiaal, organisatie en methodegebruik? Heeft eenieder zich daaraan gehouden? Dienen we afspraken bij te stellen?
Worden de verschillende niveaus bediend?
Besteedt eenieder de tijd die we in het lesrooster hebben vastgesteld? Hoe gebruikt eenieder die tijd?

Er is veel te analyseren: werk van kinderen, observaties, diagnostische gesprekken. Het kan natuurlijk niet allemaal, maar voor een verbetertraject in wordt gegaan helpt het als leerkrachten helder zicht hebben op (een keuze uit) bovenstaande zaken. Van daaruit kunnen dan beslissingen worden genomen waar verbeteringen aangebracht moeten worden en weet de individuele lerkracht ook wat hij of zij wil verbeteren.

Veel onderwijsmensen zijn dit nog niet zo gewend, maar de scholen die op deze wijze een verbetertraject voorbereiden slaan een mooie slag! Immers, de leraar ervaart betrokkenheid bij en eigenaarschap van het toekomstige verbetertraject. Er wordt professionele ruimte ervaren: men onderzoekt de eigen praktijk en formuleert wat nodig is en last but not least, de ontwikkelpunten die leraren zich voornemen gaan werkelijk over hun dagelijkse praktijk.


In de NSA-brochure “Werken met succesmaten” staat beschreven hoe dit soort praktijkonderzoek in de schoolontwikkeling een plek kan worden gegeven. Het resultaat van een dergelijk praktijkonderzoek levert goed afgestemde uitgangspunten, succesmaten, voor een op te starten verbetertraject.

Wit u hierover meer weten? Of over hoe het leren van leraren georganiseerd kan worden? Neem dan contact op met Kees-Jan Overdevest.